To find the cost per oz for each box, divide the total cost by the number of ounces:
For the 15 oz box:
$2.75 / 15 oz = 18.3 cents/oz
For the 24 oz box:
$3.96 / 24 oz = 16.5 cents/oz
Therefore, the cheapest option per oz is the 24 oz box for $3.96, which has a cost of 16.5 cents per oz.
So, the correct answer is D. 24 oz box and 16.5 cents/oz.
Kelly is at the store picking out cereal. She is trying to decide between the 15 oz box for $2.75 or a 24 oz box for $3.96. Which box is the cheapest per oz? What is the cost per oz for that box?
A.
15 oz box and 20.4 cents/oz
B.
15 oz box and 18.3 cents/oz
C.
24 oz box and 21.2 cents/oz
D.
24 oz box and16.5 cents/oz
1 answer