You buy 20 cupcakes for $15 and are going to sell them for $2 each. You want to write an expression that represents how much money you will make each day that you sell cupcakes. Which of these quantities should be represented with a variable?(1 point)

the cost of each cupcake sold

the number of cupcakes you bought

the number of cupcakes sold

the amount of money you spent on the cupcakes

1 answer

The number of cupcakes sold