If the relationship represented is proportional, then the price of the notebooks should increase or decrease in a consistent ratio for each additional notebook.
To find the missing price for 4 notebooks, we can determine the ratio of the price to the number of notebooks for the given data.
For 2 notebooks: $12 / 2 = $6 per notebook
For 3 notebooks: $18 / 3 = $6 per notebook
So, the price per notebook is consistent at $6.
Therefore, the price for 4 notebooks should be:
4 notebooks * $6 = $<<4*6=24>>24
Hence, the price for 4 notebooks should be $24.
The table shows the price for different numbers of notebooks:
Number of Notebooks Price (in dollars)
2 12
3 18
4
5 30
What price should 4 notebooks cost if the relationship represented is proportional?
(5 points)
Group of answer choices
$22
$24
$6
$10
1 answer