Rafael needs to buy plastic spoons. Brand A has a box of 36 spoons for $1.54. Brand B has a box of 48 spoons for $1.66. Find the unit price for each brand. Then state which brand is the better buy based on the unit price. s for each spoon Round your answers to the nearest cent. s for each spoon Brand A Unit price for the Brand B spoons: Brand B The better buy: Neither (They have the same unit price)

1 answer

To find the unit price for each brand, divide the total price of each box by the number of spoons in the box.

Brand A Unit Price: $1.54/36 spoons = $0.0428 per spoon
Brand B Unit Price: $1.66/48 spoons = $0.0345 per spoon

Based on the unit price, Brand B is the better buy as it has a lower unit price.