Cost of Pencils

Quantity

Cost ($)

48

12.00

24

6.00

12

3.00

6

1.50

Determine the cost for 1 pencil.

(1 point)

O $0.25

O $25.00

O $4.00

O $9.00

1 answer

To determine the cost for 1 pencil, we can divide the total cost by the quantity of pencils.

Since 48 pencils cost $12.00, we can calculate the cost per pencil as:

Cost per pencil = Total cost / Quantity of pencils

Cost per pencil = $12.00 / 48 = $0.25

Therefore, the cost for 1 pencil is $0.25.
Similar Questions
  1. Use the table to answer the question.Cost of Pencils Quantity Cost ($) 48 12.00 24 6.00 12 3.00 6 1.50 Determine the cost for 1
    1. answers icon 1 answer
  2. Use the table to answer the question.Cost of Pencils Quantity Cost ($) 48 12.00 24 6.00 12 3.00 6 1.50 Determine the cost for 1
    1. answers icon 9 answers
  3. Use the table to answer the question.Cost of Pencils Quantity Cost ($) 48 12.00 24 6.00 12 3.00 6 1.50 Determine the cost for 1
    1. answers icon 1 answer
    1. answers icon 1 answer
more similar questions