To get the best value, Julian should pay with cash to avail the $5 discount.
The weights are priced at $49, but with the $5 discount, Julian would only need to pay $49 - $5 = $<<49-5=44>>44.
So, Julian should pay $44 in cash for the weights.
To start training at home Julian decided to buy a pre-owned set of weights the seller priced it at $49 but mentioned there would be a $5 discount if you paid with cash how should Julian pay for the weights to get the best value
1 answer