Since each eraser costs $0.50, and Mr. Spears wants to spend $25, the equation can be written as:
10x + 0.50 = 25
Therefore, the cost of each mechanical pencil is 10.
Mr. Spears was purchasing supplies for his math classroom. He had $25 to spend. Mechanical pencils and erasers come in bundles of 10. Each eraser costs $0.50. Fill in the missing place in the equation to compute the cost of each mechanical pencil.(1 point)
(x + 0.50)=25
9 answers
A school plans to spend twice the amount it did last year on its winter dance, less the cost of the disco ball which was $150, since they have it from last year. A total of $1,500 is being spent this year. Fill in the blanks to write an equation that will determine the amount of last year’s budget, a .(2 points)
(a - ) =
(a - ) =
Since the school plans to spend twice the amount it did last year on the winter dance, less the cost of the disco ball, the equation can be written as:
(a - 150) = 1500
Therefore, the amount of last year's budget (a) can be found by adding 150 to $1500.
(a - 150) = 1500
Therefore, the amount of last year's budget (a) can be found by adding 150 to $1500.
Stan took Lily to his friend’s restaurant on a date. The friend told the waiter to remove the $12 dessert from Stan’s bill. Stan tipped the waiter 20% on the reduced bill, which was a $15 tip. Fill in the blanks to write an equation that will determine the amount of the original bill, b .(2 points)
(b − ) =
(b − ) =
Since the friend told the waiter to remove the $12 dessert from Stan's bill, and Stan tipped the waiter 20% on the reduced bill, the equation can be written as:
(b - 12) = 15
Therefore, the amount of the original bill (b) can be found by adding $15 to $12.
(b - 12) = 15
Therefore, the amount of the original bill (b) can be found by adding $15 to $12.
Molly has 6 grandchildren. She likes to be fair and buy gifts for all of them at the same time. She found jigsaw puzzles, each discounted by 50¢. Find the original cost of each puzzle if she spent a total of $27.(1 point)
Each puzzle cost $.
Each puzzle cost $.
If each jigsaw puzzle was discounted by 50¢, the original cost of each puzzle can be represented as:
x - 0.50
where x is the original cost of each puzzle.
Since Molly spent a total of $27, the equation can be written as:
6(x - 0.50) = 27
Simplifying the equation:
6x - 3 = 27
Adding 3 to both sides:
6x = 30
Dividing both sides by 6:
x = 5
Therefore, the original cost of each puzzle was $5.
x - 0.50
where x is the original cost of each puzzle.
Since Molly spent a total of $27, the equation can be written as:
6(x - 0.50) = 27
Simplifying the equation:
6x - 3 = 27
Adding 3 to both sides:
6x = 30
Dividing both sides by 6:
x = 5
Therefore, the original cost of each puzzle was $5.
Ethan had 7 of his friends over. He ordered cheese pizzas and mozzarella sticks for the 8 of them. In all, there were 64 pieces of food. If each person had 5 slices of pizza, find the number of mozzarella sticks each person ate.(1 point)
Each person ate mozzarella sticks.
Each person ate mozzarella sticks.
If each person had 5 slices of pizza, and there were 8 people in total, then a total of 8*5 = 40 slices of pizza were eaten.
If there were 64 pieces of food in total, and 40 of them were pizza slices, then the remaining 64 - 40 = 24 pieces must be mozzarella sticks.
Since there were 8 people in total, each person ate 24/8 = 3 mozzarella sticks.
Therefore, each person ate 3 mozzarella sticks.
If there were 64 pieces of food in total, and 40 of them were pizza slices, then the remaining 64 - 40 = 24 pieces must be mozzarella sticks.
Since there were 8 people in total, each person ate 24/8 = 3 mozzarella sticks.
Therefore, each person ate 3 mozzarella sticks.