Which graph represents a proportional relationship?(1 point)

Responses

Jenny wants to buy soda at the grocery store. The store offers three different packages. Which package has the best unit price?

6-pack: $2.29

12-pack: $3.99

24-pack: $5.99

(1 point)
Responses

6-pack
6-pack

12-pack
12-pack

24-pack
24-pack

It doesn't matter. They have the same unit price.
It doesn't matter. They have the same unit price.

1 answer

To determine which package has the best unit price, we need to divide the price by the number of soda cans in each package.

For the 6-pack: $2.29 ÷ 6 cans = $0.38 per can
For the 12-pack: $3.99 ÷ 12 cans = $0.33 per can
For the 24-pack: $5.99 ÷ 24 cans = $0.25 per can

Therefore, the 24-pack has the best unit price.