Duplicate Question
The question on this page has been marked as a duplicate question.
Original Question
Healthy Foods, Inc., sells 50-pound bags of grapes to the military for $10 a bag. The fixed costs of this operation are $80,000...Asked by scooby9132002
13. Healthy Foods, Inc. sells 50-pound bags of grapes to the military for $10 a bag.
The fixed costs of this operation are $80,000, while the variable costs of the
Grapes are $.10 per pound.
a. What is the break-even point in bags?
$80,000 = $80,000 = 80,808 units
$10.00 - $0.10 $9.90
b. Calculate the profit or loss on 12,000 bags and on 25,000 bags.
12,000 Bags 25,000 Bags
Sales x price per unit 120,000 250,000
Less: Fixed costs 80,000 80,000
Less: Variable cost x per unit 8089 8089
Profit (Loss) 31,911 161,911
Work for 12,000 Bags Work for 25,000 Bags
12,000 x 10= 120,000 25,000 x 10 = 250,000
120,000-80,000 = 40,000 250,000- 80,000 = 170,000
80,808 x .10 = 8089 80,808 x .10 = 8089
40,000-8089= 31,911 170,000 -8089 = 161,911
c. What is the degree of operating leverage at 20,000 bags and at 25,000 bags?
20,000 bags DOL = 4.6 25,000 bags DOL = 5.0
Why does the degree of operating leverage change as the quantity sold
Increases?
20,000 + 80,808= 100,808 25,000 + 80,808 = 105,808
100,808 -80,000 = 20,808 105, 808 -80,000 = 25,808
d. If Healthy Foods has an annual interest expense of $10,000, calculate the
degree of financial leverage at both 20,000 and 25,000 bags.
20,000 bags x $10 = 200,000 - $10,000 = 190,000 – 80,000 = 110,000
25,000 bags x $10 = 250,000 - $10,000 = 240,000 – 80,000 = 160,000
e. What is the degree of combined leverage at both sales levels?
DCL = % Change in EPS
% Change in Sales
The fixed costs of this operation are $80,000, while the variable costs of the
Grapes are $.10 per pound.
a. What is the break-even point in bags?
$80,000 = $80,000 = 80,808 units
$10.00 - $0.10 $9.90
b. Calculate the profit or loss on 12,000 bags and on 25,000 bags.
12,000 Bags 25,000 Bags
Sales x price per unit 120,000 250,000
Less: Fixed costs 80,000 80,000
Less: Variable cost x per unit 8089 8089
Profit (Loss) 31,911 161,911
Work for 12,000 Bags Work for 25,000 Bags
12,000 x 10= 120,000 25,000 x 10 = 250,000
120,000-80,000 = 40,000 250,000- 80,000 = 170,000
80,808 x .10 = 8089 80,808 x .10 = 8089
40,000-8089= 31,911 170,000 -8089 = 161,911
c. What is the degree of operating leverage at 20,000 bags and at 25,000 bags?
20,000 bags DOL = 4.6 25,000 bags DOL = 5.0
Why does the degree of operating leverage change as the quantity sold
Increases?
20,000 + 80,808= 100,808 25,000 + 80,808 = 105,808
100,808 -80,000 = 20,808 105, 808 -80,000 = 25,808
d. If Healthy Foods has an annual interest expense of $10,000, calculate the
degree of financial leverage at both 20,000 and 25,000 bags.
20,000 bags x $10 = 200,000 - $10,000 = 190,000 – 80,000 = 110,000
25,000 bags x $10 = 250,000 - $10,000 = 240,000 – 80,000 = 160,000
e. What is the degree of combined leverage at both sales levels?
DCL = % Change in EPS
% Change in Sales
Answers
There are no human answers yet.
There are no AI answers yet. The ability to request AI answers is coming soon!
Submit Your Answer
We prioritize human answers over AI answers.
If you are human, and you can answer this question, please submit your answer.