To find the cost of 10 pounds, we need to determine the cost per pound of apples.
The cost per pound can be found by dividing the total cost ($0.90) by the weight (3 pounds):
$0.90 / 3 pounds = $0.30 per pound
So, 10 pounds of apples will cost:
10 pounds x $0.30 per pound = $<<10*0.30=3>>3
If 3 pounds of apples costs $0.90, how much will 10 pounds cost?
1 answer