To find the unit price of each pizza, we need to divide the total price by the number of pizzas.
Total price of 3 pizzas = $23.46
Unit price of each pizza = Total price / Number of pizzas
Unit price of each pizza = $23.46 / 3
Calculating,
Unit price of each pizza = $7.82
Therefore, the unit price of each pizza is $7.82.
(02.02)
• $1.56
• $5.00
• 57.82
• $70.38
On a farm, the farmer decides to give pizza to her 15 ducks as a special treat. She orders 3 pizzas, and the total price is $23.46. What is the unit price of each pizza? (4 points)
1 answer