Question 1: In this case, we need more information to determine if it is linear or nonlinear. The given information only tells us the cost of 13 gallons of water ($27), but we do not have any other data points or a clear relationship between the cost and the quantity of water.
Question 2: The given information provides three data points for the cost of 13 gallons of water on different days. To determine if it is linear or nonlinear, we can plot these points on a graph to see if they form a straight line.
Plotting the points:
- Sunday: Cost = $27
- Monday: Cost = $26.46
- Tuesday: Cost = $28.35
The graph of these points shows a clear straight line, indicating a linear relationship between the cost and the day. Therefore, Question 2 is linear.
Question 1: I bought 13 gallons of water for $27. Question 2: On Sunday I bought 13 gallons of water for $27, on Monday, the same amount of water was for 26.46. And on Tuesday, the same amount of water went for 28.35. Which is linear/nonlinear?
1 answer