The unit rate for 1 bag of chips can be found by dividing the total cost of 5 bags ($6.25) by the quantity of 5 bags.
Therefore, the unit rate for 1 bag of chips is $6.25 / 5 = $1.25.
Determine the unit rate for 1 bag of chips if 5 bags cost $6.25; the proportional relationship is described by 5y=$6.25x .(1 point)
CORRECT ANSWERS ONLY.
1 answer