To find the unit cost per T-shirt, divide the total cost by the number of T-shirts:
47.90 / 5 = 9.58
So the unit cost per T-shirt is $9.58.
Therefore, the correct answer is D. 9.58.
A store sells 5 T shirts for 47.90. What is the unit cost per T-shirt
A. 42.90
B. 7.98
C. 0.10
D. 9.58
1 answer