To find the unit rate price per ounce, divide the total cost of the bottle by the number of ounces:
$3.20 / 64 oz = $0.05/oz.
Therefore, the unit rate price per ounce is $0.05.
Tony was asked to bring root beer for root beer floats to the end of year class party. He is only given so much money for his budget. He finds a 64 oz. bottle for $3.20. What is the unit rate price per ounce?(1 point)
Responses
$5.00
$5.00
$0.50
$0.50
$1.00
$1.00
$0.05
1 answer