Laila needs twice as many Paver 2 as Paver 1, so she needs 2 * 1.49 = $<<2*1.49=2.98>>2.98 worth of Paver 1.
She needs half as many Paver 3 as Paver 1, so she needs 1/2 * 1.49 = $<<1/2*1.49=0.745>>0.745 worth of Paver 3.
She needs twice as many Paver 2 as Paver 3, so she needs 2 * 0.75 = $<<2*0.75=1.50>>1.50 worth of Paver 2.
Paver 1 will cost her 2.98, Paver 2 will cost her 1.50, and Paver 3 will cost her 0.745.
Therefore, Paver 3 is the best buy. Answer: \boxed{\$0.75}.
Laila is laying a path for a new driveway. The store has three types of paver stones that will work for her space. She needs to know which paver is the best price. Paver 1 costs $1.49 each, and she will need twice as many as Paver 2 and half as many as Paver 3. Paver 2 costs $2.50 each. Paver 3 costs $0.75. Which paver will be the best buy?
1 answer