Tony was asked to bring root beer for root beer floats to the end of year class party. He is only given so much money for his budget. He finds a 64 oz. bottle for $3.20. What is the unit rate price per ounce?(1 point)

Responses

$0.05
$0.05

$1.00
$1.00

$0.50
$0.50

$5.00

9 answers

To find the unit rate price per ounce, divide the total cost of the bottle ($3.20) by the number of ounces in the bottle (64).

$3.20 ÷ 64 = $0.05

Therefore, the unit rate price per ounce is $0.05.
Gloria is making flower arrangements for a wedding. She has a total of 112 flowers and 14 vases to fill. What is the unit rate of flowers per vase?(1 point)
Responses

8 flowers
8 flowers

14 flowers
14 flowers

6 flowers
6 flowers

10 flowers
To find the unit rate of flowers per vase, divide the total number of flowers (112) by the number of vases (14).

112 flowers ÷ 14 vases = 8 flowers per vase

Therefore, the unit rate of flowers per vase is 8 flowers.

So the correct answer is:

8 flowers
Manny is making almond muffins for a mid-day snack. He makes 36 muffins and uses 4 cups of almonds. What is the unit rate of muffins per cup of almonds that he is using?(1 point)
Responses

9 muffins
9 muffins

12 muffins
12 muffins

8 muffins
8 muffins

19 of a muffin
To find the unit rate of muffins per cup of almonds, divide the total number of muffins (36) by the number of cups of almonds (4).

36 muffins ÷ 4 cups of almonds = 9 muffins per cup of almonds

Therefore, the unit rate of muffins per cup of almonds that Manny is using is 9 muffins.

So the correct answer is:

9 muffins
Ruby is making friendship bracelets. She has a total of 156 beads to make bracelets for 12 friends. If she uses all of the beads, what is the unit rate of beads per bracelet?(1 point)
Responses

12 beads
12 beads

13 beads
13 beads

10 beads
10 beads

15 beads
To find the unit rate of beads per bracelet, divide the total number of beads (156) by the number of friends (12).

156 beads ÷ 12 friends = 13 beads per bracelet

Therefore, the unit rate of beads per bracelet that Ruby is using is 13 beads.

So the correct answer is:

13 beads
Justin starts going to a new fitness class. His smart watch tracks a total of 72 active minutes in the week. If he attended the class 3 times, what is the unit rate of active minutes per class?(1 point)
Responses

27 minutes
27 minutes

22 minutes
22 minutes

24 minutes
24 minutes

25 minutes
To find the unit rate of active minutes per class, divide the total number of active minutes (72) by the number of times Justin attended the class (3).

72 active minutes ÷ 3 classes = 24 minutes per class

Therefore, the unit rate of active minutes per class for Justin is 24 minutes.

So the correct answer is:

24 minutes