Tony was asked to bring root beer for root beer floats to the end of year class party. He is only given so much money for his budget. He finds a 64 oz. bottle for $3.20. What is the unit rate price per ounce?(1 point)
Responses
$5.00
$5.00
$0.05
$0.05
$0.50
$0.50
$1.00
$1.00
1 answer
To find the unit rate price per ounce, we divide the total price by the total number of ounces. In this case, the total price is $3.20 and the total number of ounces is 64. So, the unit rate price per ounce is $3.20/64 = $0.05. Therefore, the correct answer is $0.05.