The correct system of equations that could be used to answer the question is:
g + j + h = 8
2g + 3j + 3h = 20
g = 4j
A candy store makes an 8-pound mixture of gummy candy (g), jelly beans (j), and hard candy (h). The cost of gummy candy is $2.00 per pound, jelly beans cost $3.00 per pound, and hard candy costs $3.00 per pound. The mixture calls for four times as many gummy candy pieces as jelly beans. The total cost of the mixture is $20.00. Question 1 Which system of equations could be used to answer the question, "How many lbs of each ingredient did the store use?" (1 point) Responses g+j+h=8 2g+3j+3h=20 g=4j
1 answer