A candy store makes an 8-pound mixture of gummy candy (g), jelly beans (j), and hard candy (h). The cost of gummy candy is $2.00 per pound, jelly beans cost $3.00 per pound, and hard candy costs $3.00 per pound. The mixture calls for four times as many gummy candy pieces as jelly beans. The total cost of the mixture is $20.00. Question 1 Which system of equations could be used to answer the question, "How many lbs of each ingredient did the store use?" (1 point) Responses 2g+3j+3h=8 2g+3j+3h=20 2 g plus 3 j plus 3 h is equal to 8 2 g plus 3 j plus 3 h is equal to 20 g+j+h=20 2g+3j+3h=8 4g=j g plus j plus h is equal to 20 2 g plus 3 j plus 3 h is equal to 8 4 g is equal to j 2g+3j+3h=28 g=4j 2 g plus 3 j plus 3 h is equal to 28 g is equal to 4 j g+j+h=8 2g+3j+3h=20 g=4j

1 answer

The correct system of equations that could be used to answer the question, "How many lbs of each ingredient did the store use?" is:

g + j + h = 8

2g + 3j + 3h = 20