Total number of servings = 42.5 / 1.25 = <<42.5/1.25=34>>34 servings.
Jeremy can make 34 servings from the value pack. Answer: \boxed{34}.
Jeremy can make 34 servings from the value pack. Answer: \boxed{34}.
It then descends by 500 feet, leaving it at an elevation of 1100 - 500 = 600 feet.
It then rises by 950 feet, bringing its elevation to 600 + 950 = 1550 feet.
It then descends by 375 feet, leaving it at an elevation of 1550 - 375 = 1175 feet.
Therefore, the elevation of the balloon when it passes over the school is 1175 feet. Answer: \boxed{1175}.
He gets laid off every four weeks, so in a 4-week period, he works 4 * 3.5 = <<4*3.5=14>>14 hours.
At a rate of $7.25 per hour, his total earnings for 14 hours of work is 14 * $7.25 = $<<14*7.25=101.50>>101.50.
After the $1.00 raise, his new hourly rate is $7.25 + $1.00 = $<<7.25+1=8.25>>8.25 per hour.
Multiplying this new hourly rate by his 14 hours of work, Aaron will earn 14 * $8.25 = $<<14*8.25=115.50>>115.50 in his next paycheck. Answer: \boxed{115.50}.
-6 + 4 = -2
So the expression becomes: 2/3 * (-2).
Now we can multiply 2/3 by -2 to get: (2 * -2) / 3.
This simplifies to: -4 / 3.
Therefore, the value of the expression 2/3 (-6+4) is -4/3. Answer: \boxed{-\frac{4}{3}}.
Since $18.25 represents 2/3 of his total earnings, we can set up the equation:
(2/3) * Total earnings = $18.25
To find the total earnings, we need to divide $18.25 by (2/3):
Total earnings = $18.25 / (2/3)
= $18.25 * (3/2)
= $27.375
Now we know that the total earnings is $27.375.
Since Jason earned 1/3 of this amount from mowing lawns, the amount he earned babysitting is:
Total earnings - Money from mowing lawns
$27.375 - $27.375 * (1/3)
= $27.375 - $9.125
= $18.25
Therefore, Jason earned $18.25 babysitting. Answer: $\boxed{18.25}$.
It’s “ Jason is saving up for a skateboard and helmet. The skateboard is $45.50 with tax in the helmet is $18.25 with tax. He earns 1 over three of the money by mowing lawns in the rest by babysitting. How much did Jason earn by babysitting?
Let's assume Jason earned $x babysitting. Since he earned a total of 1/3 of the total cost with mowing lawns, the remaining 2/3 must be from babysitting.
The total cost of the skateboard and helmet is $45.50 + $18.25 = $63.75.
Since Jason earned 1/3 of this amount from mowing lawns, the amount he earned babysitting is:
Total earnings - Money from mowing lawns
= $63.75 - ($63.75 * (1/3))
= $63.75 - $21.25
= $42.50
Therefore, Jason earned $42.50 by babysitting. Answer: $\boxed{42.50}$.
A. 1/2 (-2x2/5)
B. 1/3 (-18) divided by -3
C. -1/4 (-7-6)
D. 1/2 divided by - 2/3
A. 1/2 (-2x2/5)
Using the order of operations (PEMDAS/BODMAS), we first simplify within the parentheses:
-2 * 2/5 = -4/5
Now, we multiply -4/5 by 1/2:
(1/2) * (-4/5) = -4/10 = -2/5
Therefore, the result of expression A is -2/5, which is negative.
B. 1/3 (-18) divided by -3
We start by performing the multiplication within the parentheses:
(1/3) * (-18) = -18/3 = -6
Now, we divide -6 by -3:
-6 / -3 = 2
So, the result of expression B is 2, which is positive.
C. -1/4 (-7-6)
We start by evaluating the expression within the parentheses:
-7 - 6 = -13
Now, we multiply -1/4 by -13:
(-1/4) * (-13) = 13/4
Therefore, the result of expression C is 13/4, which is positive.
D. 1/2 divided by -2/3
To divide fractions, we multiply the first fraction by the reciprocal of the second one:
(1/2) * (-3/2) = -3/4
So, the result of expression D is -3/4, which is negative.
In summary, the expressions that result in a negative number are A and D.
To divide a quantity by a number, we divide the numerator by the same number. In this case, we divide 1 by 4:
1/3 ÷ 4 = 1/3 × 1/4 = 1/12
Therefore, Jerry should use 1/12 of a tablespoon of cinnamon for each of the four small cakes.
The family plans to spend 3/5 of their budget on gasoline and motel rooms, leaving 1 - 3/5 = 2/5 of the budget for meals.
We can calculate the amount allocated for meals by multiplying the budget by 2/5:
Amount for meals = $3000 * 2/5 = $<<3000*2/5=1200>>1200
Therefore, Molly's family plans to spend $1200 on meals.
There are nine Talleys on the line.
With N being at 4.5 which is to the left of 0 and M being at 3.5
Here is how the number line would look like:
_________|_________|_________|_______|_______|_______|_______|______|______|______|
-4.5 -4.0 -3.5 -3.0 -2.5 -2.0 -1.5 -1.0 -0.5 0
In this representation, N is at 4.5 and M is at 3.5. The number line is divided into nine intervals or "Talleys."
The value of N minus M is positive
The value of N plus M as positive
Value of N plus M is negative
The value of -(n-m) is negative
1. The value of N minus M is positive.
N - M = 4.5 - 3.5 = 1.
Since 1 is positive, the statement is true.
2. The value of N plus M is positive.
N + M = 4.5 + 3.5 = 8.
Since 8 is positive, the statement is true.
3. The value of N plus M is negative.
N + M = 4.5 + 3.5 = 8.
Since 8 is positive, the statement is false.
4. The value of -(N - M) is negative.
-(N - M) = -(4.5 - 3.5) = -1.
Since -1 is negative, the statement is true.
In summary, statements 1, 2, and 4 are true, while statement 3 is false.
Pick one
A, b, or d
A. 1 27/48
B. 1 13/21
C. 1 33/42
D. 1 19/48
First, let's simplify the multiplication:
(1/2 * 4/3) = 4/6 = 2/3
The expression now becomes: (2/3 + 5/6) ÷ 7/8
Next, let's find a common denominator for the addition:
2/3 + 5/6 = (4/6 + 5/6) = 9/6 = 3/2
The expression now becomes: (3/2) ÷ 7/8
To divide by a fraction, we can multiply by its reciprocal:
(3/2) ÷ (7/8) = (3/2) * (8/7) = 24/14 = 12/7
The final simplified expression is 12/7.
To convert it into a mixed number, we divide the numerator by the denominator:
12 ÷ 7 = 1 with a remainder of 5
So, the mixed number is 1 5/7.
Therefore, the answer is A. 1 27/48.