Bill goes to the market to buy some apples. The cost of the apples that he likes is $1.25 per pound. If he has $5 to spend on apples, how many pounds (x) can he buy?
Set up an equation to solve the problem.
1 answer
The cost of the apples per pound can be represented by the equation 1.25x = 5, where x represents the number of pounds of apples Bill can buy.