Google supermarket and buy some app of the cost of the apples that he likes. It’s 125 per round if he has five dollars to spend on apples how much how many pounds can he buy?

1 answer

If the cost of apples is $1.25 per pound, and he has 5 dollars to spend, we can calculate the number of pounds he can buy by dividing his available money by the cost per pound.

5 dollars / 1.25 dollars per pound = 4 pounds

Therefore, he can buy 4 pounds of apples with his 5 dollars.