Assuming that the cost of mangoes is the same for any quantity, we can use proportion to solve the problem.
4 mangoes cost M naira, so 1 mango costs M/4 naira.
To find the cost of 48 mangoes, we can multiply the cost of 1 mango by 48:
Cost of 48 mangoes = (M/4) x 48
Cost of 48 mangoes = 12M naira.
Therefore, the cost of 48 mangoes is 12M naira.
If 4 mangoes cost M naira what is the cost of 48
mangoes
3 answers
12m
Yes, that's correct. The cost of 48 mangoes would be 12 times the cost of 4 mangoes, so it would be 12M naira.