2. What is the unit price per box for the Smooth Cola 12-pack box at Store 1? *
1 point
a) $0.30
b) $0.28
c) $3.30
d) $3.33
e) $3.34
3. What is the unit price per box for the Smooth Cola 12-pack box at Store 2? *
1 point
a) $3.00
b) $0.20
c) $10.00
d) $3.20
e) $0.25
4. What is the unit price for the Ida Red Potatoes at Store 1? *
1 point
a) $0.25
b) $0.50
c) $2.00
d) $2.50
e) $8.00
5. What is the unit price for the Ida Red Potatoes at Store 2? *
1 point
a) $1.80
b) $2.40
c) $2.36
d) $1.35
e) $0.56
6. What is the unit price for the Gold Bite Tater Tots at Store 1? *
1 point
a) $2.05
b) $0.80
c) $1.67
d) $1.25
e) $1.00
7. What is the unit price for the Gold Bite Tater Tots at Store 2? *
1 point
a) $0.67
b) $1.00
c) $1.50
d) $0.83
e) $1.05
8. What is the unit price for the GW Carver Peanut Butter at Store 1? *
1 point
a) $6.79
b) $6.33
c) $0.15
d) $1.25
e) $6.09
9. What is the unit price for the GW Carver Peanut Butter at Store 2? (Please show or explain your calculations.) *
1 point
This is a required question
Cost Equations
For numbers 10-13, write an equation that represents the proportional relationship between total cost (C) and the number of items a person might buy (x), using the store that offers the best price. Where would YOU buy each item? Keep in mind that an equation allows someone to calculate the total cost of a particular grocery item no matter how many of that item is purchased.
Hint: The cost equation should have the variable ‘C’ and ‘x’ in it.
10a. Which store has the best priced Smooth Cola 12-pack? *
1 point
a) Store 1
b) Store 2
This is a required question
10b. Write a cost equation for the Smooth Cola 12-pack, using the best priced item. *
1 point
This is a required question
11a. Which store has the best priced the Ida Red Potatoes? *
1 point
a) Store 1
b) Store 2
This is a required question
11b. Write a cost equation for the Ida Red Potatoes, using the best priced item. *
1 point
This is a required question
12a. Which store has the best priced the Gold Bite Tater Tots? *
1 point
a) Store 1
b) Store 2
This is a required question
12b. Write a cost equation for the Gold Bite Tater Tots, using the best priced item. *
1 point
This is a required question
13a. Which store has the best priced GW Carver Peanut Butter? *
1 point
a) Store 1
b) Store 2
This is a required question
13. Write a cost equation for the GW Carver Peanut Butter, using the best priced item. *
1 point
This is a required question
Graphing Linear Equations
14. Please choose the graph from below that represents the correct proportional relationship for BOTH stores for Ida Red Potatoes. *
1 point
a
b
c
d
This is a required question
15. What characteristics apply to all proportional relationships when graphed? Select all that apply. *
2 points
a) Forms a positive line
b) Forms a straight line (linear)
c) Forms a negative line
d) The line is not required to pass through a certain portion of the graph
e) The line must always go through the origin (0,0) of the graph.
This is a required question
Never submit passwords through Google Forms.
This form was created inside of OCA. Report Abuse - Terms of Service
2 answers
What is the unit price per box for the Smooth Cola 12-pack box at Store 1?
without any knowledge of the store's prices isn't it?
Heck, you can't even cheat well!