2 of 102 of 10 Items

00:50

Skip to resources
Question
Candy Lane
Amount (Pounds) Price ($)
1 8
2 16
3 24
4 32

The cost for fudge at Sweet Treats is represented by y = 4x, where y is the price paid for x pounds. The table shows the cost of a similar fudge that Candy Lane sells.

Which statement is TRUE when comparing the stores' prices?
Responses
A The unit rate for fudge at Sweet Treats is twice the unit rate at Candy Lane.The unit rate for fudge at Sweet Treats is twice the unit rate at Candy Lane.
B The unit rate for fudge at Candy Lane is equal to the unit rate at Sweet Treats.The unit rate for fudge at Candy Lane is equal to the unit rate at Sweet Treats.
C The unit rate for fudge at Candy Lane is twice as much as the unit rate at Sweet Treats.The unit rate for fudge at Candy Lane is twice as much as the unit rate at Sweet Treats.
D The cost of 3 pounds of fudge at Sweet Treats is less than the cost of a pound of fudge at Candy Lane.

1 answer

The correct answer is A. The unit rate for fudge at Sweet Treats is twice the unit rate at Candy Lane. This is because the cost for fudge at Sweet Treats is represented by y = 4x, where the coefficient of x is 4. On the other hand, at Candy Lane, the cost of a similar fudge is given in the table as 8, 16, 24, 32, so the coefficient of x is 8/1, which simplifies to 8. Therefore, the unit rate for fudge at Sweet Treats (4) is twice the unit rate at Candy Lane (8).
Similar Questions
  1. 10 of 1010 of 10 Items10:49 Skip to resources Question Candy Lane Amount (Pounds) Price ($) 1 8 2 16 3 24 4 32 The cost for
    1. answers icon 3 answers
  2. Candy LaneAmount (Pounds) Price ($) 1 8 2 16 3 24 4 32 The cost for fudge at Sweet Treats is represented by y = 4x, where y is
    1. answers icon 1 answer
  3. 1 of 81 of 8 Items00:38 Skip to resources Question Which equation can be used to find V, the volume of the cylinder in cubic
    1. answers icon 1 answer
    1. answers icon 1 answer
more similar questions