2a + 2m = 5a + m
so m = 3a
if 3a = m and m = 2.40
3a = 2.4
a = .8
So each apple costs 80 cents, and a mango $2.40
check:
2apples + 2 mango = 1.60 + 4.80 = 6.40
5apples + 1 mango = 4.00 + 2.40 = 6.40
yes, they are equal
My answer is correct
2 apples and 2 mangoes cost as 5 apples and 1 mango. Each mango cost $2.40 Find the cost of 1 apple.
How to do this question? Please help me.
2 answers
Thank you!!!!