To find the unit cost in dollars, you divide the total cost by the amount of time.
Given that the total cost is $8 and the time is 2.5 hours, we can set up the division:
$8 / 2.5 hours
To solve this division problem, you can use long division:
3.2
--------
2.5 ) 8.0
- 7.5
5
- 5
0
So, the unit cost in dollars is $3.20 per hour.
2.5 hours for $8 What is the unit cost in dollars show steps and answer like a middle schooler who is in 7th grade
1 answer