#19.

Apples at the local farmer's market cost $1.25 per pound.

Write a function rule
f that gives the total cost of apples in terms of the number of pounds,
x.

f(x)=
Number of pounds (x)
Cost of apples (f)
0
1
2
6
10
x

1 answer

To write a function that gives the total cost of apples in terms of the number of pounds \( x \), we can set it up based on the cost per pound.

Given:

  • Cost of apples = $1.25 per pound
  • Number of pounds = \( x \)

The total cost \( f(x) \) can be calculated by multiplying the number of pounds \( x \) by the cost per pound, $1.25.

So the function rule can be defined as:

\[ f(x) = 1.25x \]

This means that:

  • For \( x = 0 \), \( f(0) = 1.25 \times 0 = 0 \)
  • For \( x = 1 \), \( f(1) = 1.25 \times 1 = 1.25 \)
  • For \( x = 2 \), \( f(2) = 1.25 \times 2 = 2.50 \)
  • For \( x = 6 \), \( f(6) = 1.25 \times 6 = 7.50 \)
  • For \( x = 10 \), \( f(10) = 1.25 \times 10 = 12.50 \)

Thus, the function rule is:

\[ f(x) = 1.25x \]

Similar Questions
  1. Apples at the local farmer's market cost $1.25 per pound.Write a function rule`f` that gives the total cost of apples in terms
    1. answers icon 1 answer
  2. #19.Apples at the local farmer's market cost $1.25 per pound. Write a function rule f​ that gives the total cost of apples in
    1. answers icon 1 answer
  3. Apples at the local farmer's market cost $1.25 per pound.Write a function rule`f` that gives the total cost of apples in terms
    1. answers icon 1 answer
    1. answers icon 11 answers
more similar questions