Cost of pencil = 6 + 3 + 3 = 12
12/30 = $0.40
Daniel has enough money to buy 30 markers at 6 for $3. With the same amount of money, he is able to buy 30 pencils and spend $3 less. Find the cost of each pencil.
(1) $0.10
(2) $0.20
(3) $0.40
(4) $0.50
1 answer