Asked by Timileyin
Solve of for The percentage of carbon hydrogen and oxygen in vitamin C were determine by burning a sample weighing 2.00mg the masses Co2 and water found were 3.00mg and 0.81mg respectively,Given that the molar mass of vitamin C is 180g, determine the molecular mass
Answers
Answered by
DrBob222
CxHyOz ==> CO2 + H2O
....2 mg...........3 mg....0.81 mg
mm = molar mass: am = atomic mass and
mass C = mass CO2 x (am C/mm CO2)
mass C = 3 mg x (12/44) = 0.818 mg
mass H = mass H2O x (2*am H/mm H2O)
mass H = 0.81 mg x (2*1/18) = 0.09 mg
mass O = mass CxHyOz -mass H - mass C or
mass O = 2 mg - 0.818 mg - 0.09 mg = 1.092 mg
%C = (mass C/total mass)*100 = (0.818/2)100 = 40.9%
%H = (mass H/total mass)*100 = (0.09/2)100 = 4.50%
%O = 100% - %C - %H = 100 - 40.9 - 4.50 = 54.6%
Next, determine the empirical formula for vitamin C.
Take a 100 g sample which gives
C = 40.9 grams
H = 4.50 grams
O = 54.6 grams.
Convert the grams to mols this way. mols = g/atomic mass
mols C = 40.9/12 = 3.41
mols H = 4.50/1 = 4.50
mols O = 54.6/16 = 3.41
You want to find the ratio of these elements to each other with the smallest being no less than 1 AND you want small whole numbers; i.e., the easiest way is to divide the smallest number by itself and divide the others numbers by the same small number.
mols C = 3.41/3.41 = 1.00
mols H = 4.50/3.41 = 1.32
mols O = 3.41/3.41 = 1.00
These aren't small whole numbers to you multiply everything by whole numbers to see if you can find one with whole numbers. If we try 2 here is what you get:
mols C = 1.00 x 2 = 2.00
mols H = 1.32 x 2 = 2.64
mols O = 1.00 x 2 = 2.00
Nope. That is it because 2.64 is not a small whole number. Try multiplying by 3 to get:
mols C = 1.00 x 3 = 3.00
mols H = 1.32 x 3 = 3.94 which rounds to 4
mols O = 2.00 x 3 = 3.00 so the empirical formula (that CxHyOz) is C3H4O3 so the empirical mass is 3*12 + 4*H + 3*16 = 88
The problem tells you that the molar mass is 180 (which isn't quite correct) but 88 x some whole number = 180 and
some whole number = 180/88 = 2.04 which rounds to 2.00 so the molecular formula is (C3H4O3)2 or C6H8O6. The molar mass is
6*12 + 8*1 + 6*16 = 176.
You're welcome.
....2 mg...........3 mg....0.81 mg
mm = molar mass: am = atomic mass and
mass C = mass CO2 x (am C/mm CO2)
mass C = 3 mg x (12/44) = 0.818 mg
mass H = mass H2O x (2*am H/mm H2O)
mass H = 0.81 mg x (2*1/18) = 0.09 mg
mass O = mass CxHyOz -mass H - mass C or
mass O = 2 mg - 0.818 mg - 0.09 mg = 1.092 mg
%C = (mass C/total mass)*100 = (0.818/2)100 = 40.9%
%H = (mass H/total mass)*100 = (0.09/2)100 = 4.50%
%O = 100% - %C - %H = 100 - 40.9 - 4.50 = 54.6%
Next, determine the empirical formula for vitamin C.
Take a 100 g sample which gives
C = 40.9 grams
H = 4.50 grams
O = 54.6 grams.
Convert the grams to mols this way. mols = g/atomic mass
mols C = 40.9/12 = 3.41
mols H = 4.50/1 = 4.50
mols O = 54.6/16 = 3.41
You want to find the ratio of these elements to each other with the smallest being no less than 1 AND you want small whole numbers; i.e., the easiest way is to divide the smallest number by itself and divide the others numbers by the same small number.
mols C = 3.41/3.41 = 1.00
mols H = 4.50/3.41 = 1.32
mols O = 3.41/3.41 = 1.00
These aren't small whole numbers to you multiply everything by whole numbers to see if you can find one with whole numbers. If we try 2 here is what you get:
mols C = 1.00 x 2 = 2.00
mols H = 1.32 x 2 = 2.64
mols O = 1.00 x 2 = 2.00
Nope. That is it because 2.64 is not a small whole number. Try multiplying by 3 to get:
mols C = 1.00 x 3 = 3.00
mols H = 1.32 x 3 = 3.94 which rounds to 4
mols O = 2.00 x 3 = 3.00 so the empirical formula (that CxHyOz) is C3H4O3 so the empirical mass is 3*12 + 4*H + 3*16 = 88
The problem tells you that the molar mass is 180 (which isn't quite correct) but 88 x some whole number = 180 and
some whole number = 180/88 = 2.04 which rounds to 2.00 so the molecular formula is (C3H4O3)2 or C6H8O6. The molar mass is
6*12 + 8*1 + 6*16 = 176.
You're welcome.
There are no AI answers yet. The ability to request AI answers is coming soon!
Submit Your Answer
We prioritize human answers over AI answers.
If you are human, and you can answer this question, please submit your answer.