half dozen = 6
(4.25 dollars / 6 cupcakes ) * 34 cupcakes = 24.08 dollars
Emily purchases a half-dozen cupcakes for $4.25. Which expression could be used to determine the price for 34 cupcakes?
2 answers
or, as a proportion
x/34 = 4.25/6
x/34 = 4.25/6