Asked by samba mambo
                The difference samples A and B of Zinc oxide we're obtained from different sources when heated in a stream of hydrogen they were reduced to yield the following results
ZnO. Mass of sample. Mass of Zn red.
Sample. A 10.0g. 8.11g
Sample B 13.2g. 10.70
Show that the figures above illustrate the law of constant composition?
            
        ZnO. Mass of sample. Mass of Zn red.
Sample. A 10.0g. 8.11g
Sample B 13.2g. 10.70
Show that the figures above illustrate the law of constant composition?
Answers
                    Answered by
            DrBob222
            
    I am sure you meant "were" and not "we're".
Also I interpret your problem to mean mass Zn produced by reduction.
Sample A.
mass ZnO = 10.0
mass Zn = 8.11
mass O = 10.0 - 8.11 = 1.89. Then
mols Zn = 8.11/65.38 = 0.124
mols O = 1.89/16 = 0.118. Reduce these to a whole number to make it easier to compare.
Zn = 0.124/0.118 = 1.05
O = 0.118/0.118 = 1.00 and this ratio is essentially 1 to 1; hence the formula of ZnO.
I won't do the sample B part but it's done the same way and you should end up with similar ratio which proves the question.
Post your work if you get stuck.
    
Also I interpret your problem to mean mass Zn produced by reduction.
Sample A.
mass ZnO = 10.0
mass Zn = 8.11
mass O = 10.0 - 8.11 = 1.89. Then
mols Zn = 8.11/65.38 = 0.124
mols O = 1.89/16 = 0.118. Reduce these to a whole number to make it easier to compare.
Zn = 0.124/0.118 = 1.05
O = 0.118/0.118 = 1.00 and this ratio is essentially 1 to 1; hence the formula of ZnO.
I won't do the sample B part but it's done the same way and you should end up with similar ratio which proves the question.
Post your work if you get stuck.
                    Answered by
            Anonymous
            
    Am stuck I don't know how to do b
    
                    Answered by
            Mj
            
    Mass ZnO=13.2
Mass Zn=10.70
Mass O=13.2-10.70=2.5
Mols ZnO=10.70/65.38=0.1636
Mols O =2.5/16=0.156
Zn=0.1636/0.156=1.05
O=0.156/0.156=1.00
    
Mass Zn=10.70
Mass O=13.2-10.70=2.5
Mols ZnO=10.70/65.38=0.1636
Mols O =2.5/16=0.156
Zn=0.1636/0.156=1.05
O=0.156/0.156=1.00
                    Answered by
            Nana
            
    What is the formula for Zno
    
                                                    There are no AI answers yet. The ability to request AI answers is coming soon!
                                            
                Submit Your Answer
We prioritize human answers over AI answers.
If you are human, and you can answer this question, please submit your answer.