a) Calculating the theoretical yield of aluminum:
Molar mass of Al2O3 = 2(27) + 3(16) = 54 + 48 = 102 g/mol
51 kg of Al2O3 = 51000 g
Number of moles of Al2O3 = 51000 g / 102 g/mol = 500 mol
From the balanced equation, 2 moles of Al are produced from 1 mole of Al2O3
Number of moles of Al produced = 500 mol * 2 = 1000 mol
Molar mass of Al = 27 g/mol
Mass of Al produced = 1000 mol * 27 g/mol = 27000 g = 27 kg
Percentage yield = (Actual yield / Theoretical yield) * 100
Percentage yield = (17 kg / 27 kg) * 100 = 62.96%
b) Calculating the maximum mass of ammonium sulphate:
1 kg of H2SO4 = 1000 g
Molar mass of H2SO4 = 1(1) + 32 + 4(16) = 98 g/mol
Number of moles of H2SO4 = 1000 g / 98 g/mol ≈ 10.20 mol
Molar mass of NH3 = 14 g/mol
Mass of NH3 = 1000 g
Number of moles of NH3 = 1000 g / 14 g/mol ≈ 71.43 mol
From the balanced equation, 1 mole of H2SO4 reacts with 2 moles of NH3 to produce 1 mole of (NH4)2SO4
Number of moles of (NH4)2SO4 produced = 10.20 mol / 1 * 71.43 mol / 2 ≈ 36.07 mol
Molar mass of (NH4)2SO4 = 18 + 2(1) + 32 + 4(16) = 132 g/mol
Max mass of (NH4)2SO4 = 36.07 mol * 132 g/mol ≈ 4762.40 g ≈ 4.76 kg
c) Calculating the maximum mass of iron:
700 tonnes of Fe2O3 = 700000 kg
Molar mass of Fe2O3 = 2(56) + 3(16) = 112 + 48 = 160 g/mol
Number of moles of Fe2O3 = 700000 kg / 160 g/mol = 4375 mol
From the balanced equation, 2 moles of Fe are produced from 2 moles of Fe2O3
Number of moles of Fe produced = 4375 mol * 2 = 8750 mol
Molar mass of Fe = 56 g/mol
Mass of Fe produced = 8750 mol * 56 g/mol = 490000 g = 490 kg
Therefore, the maximum mass of iron that can be obtained is 490 kg.
17kg of aluminum was produced from 51kg of aluminum oxide (Al2O3) by electrolysis. What was the percentage yield (AR, Al=27,O=16).
Qb.in the manufacturer of fertilizer ammonium sulphate H2SO⁴ +NH3 =(NH4)2SO4.What is the maximum mass of ammonium sulphate that can be abstain from 2kg of sulphuric acid and 1kg of ammonia?
Qc.In the blast furnace,the overall reaction is :2Fe2O3(s) + 3C=3CO2(s)+4Fe(s
).What is the maximum mass of iron that can be obtained from 700 to one's of iron (iii)oxide and 70 tones of coke?(1tonne=1000kg)
1 answer