Question
A driver of an 1800kg/hr including passengers travelling at 25m/s slams the brake locking the wheels on the dry pavement. The coefficient of kinetic friction between the rubber and the dry concrete is typically 0.7.calculate how far the car will travel before stopping.
Answers
answer is 38.6 but I can figure out how
how do I get frictional force and is the normal reaction mg or 0
how do I get frictional force and is the normal reaction mg or 0
1800 kg * 9.81 = 17,658 Newtons weight
friction force = .7 * 17,658 = 12,360 Newtons retarding force
acceleration = - force/mass = -12360/1800 = - 6.87 m/s^2
note - we could have said .7 g = 6.87
v = 25 - 6.87 t
v=0 when t = 3.64 seconds
x = Xi + Vi t - (6.87/2) t^2
= 0 + 25*3.64 - 3.44 *3.64^2
= 91 - 45.6 = 45.5 meters
BUT more easily the average speed during stop is 25/2 = 12.5 m/s
12.5 * 3.64 = 45.5 meters
friction force = .7 * 17,658 = 12,360 Newtons retarding force
acceleration = - force/mass = -12360/1800 = - 6.87 m/s^2
note - we could have said .7 g = 6.87
v = 25 - 6.87 t
v=0 when t = 3.64 seconds
x = Xi + Vi t - (6.87/2) t^2
= 0 + 25*3.64 - 3.44 *3.64^2
= 91 - 45.6 = 45.5 meters
BUT more easily the average speed during stop is 25/2 = 12.5 m/s
12.5 * 3.64 = 45.5 meters
By the way, no way 38.6 meters (on earth anyway).
M*g = 1800 * 9.8 = 17,640 N. = Wt. of vehicle = Normal force, Fn.
u*Fn = 0.7 * 17,640 = 12,348 N. = Force of kinetic friction.
-uFn = M * a.
-12,348 = 1800 * a.
a = -686 m/s^2.
V^2 = Vo^2 + 2a*d = 0.
25^2 + (-13.72)d = 0,
d = 45.6 m.
u*Fn = 0.7 * 17,640 = 12,348 N. = Force of kinetic friction.
-uFn = M * a.
-12,348 = 1800 * a.
a = -686 m/s^2.
V^2 = Vo^2 + 2a*d = 0.
25^2 + (-13.72)d = 0,
d = 45.6 m.
Related Questions
An old car is traveling down a long, straight, dry road at 25.0 m/s when the driver slams on the bra...
A car travelling at 81 km/h slams on the brakes and comes to a stop after 2.9 s. What is the force f...
A car travelling at 81 km/h slams on the brakes. The car comes to a stop after 2.9 s. What is the f...
A 2200kg vehicle travelling at 94k/h can be stopped in 21s by gently applying the brakes. It can be...