Asked by Jamie
A carbohydrate contains 39.56% C, 7.75% H, and 52.70% O by mass. A solution of 11.3 g of this carbohydrate in 375 g of ethanol has a boiling point of 78.49 deg C. The boiling point of ethanol is 78.29 deg C, and Kb for ethanol is 1.23 deg C*kg/mol. What is the molecular formula of this carbohydrate?
So this is what I have so far:
C: 39.56/12.01 = 3.2939 mol = 3.2939/3.2937 = 1.00
H: 7.75/1.008 = 7.6885 mol = 7.6885/3.2937 = 2.33 = 2
O: 52.70/16 = 3.2937 mol = 3.2937/3.2937 = 1
So the empirical formula is CH2O, and the formula mass is 30.026 g/mol
Then,
(78.48-78.29)/1.23 = 0.1626016 mol/kg
n=0.1626016 mol/kg*375*(1kg/1000g) = 0.0609756 mol
M=11.3g/0.0609756 mol = 185.32 g/mol
185.32/30.026 = 6.172 = 6 formula units per molecule
Meaning the molecular formula should be C6H12O6. But the homework program I'm using says this is incorrect. Can you help me see where I might have gone wrong? Thanks
So this is what I have so far:
C: 39.56/12.01 = 3.2939 mol = 3.2939/3.2937 = 1.00
H: 7.75/1.008 = 7.6885 mol = 7.6885/3.2937 = 2.33 = 2
O: 52.70/16 = 3.2937 mol = 3.2937/3.2937 = 1
So the empirical formula is CH2O, and the formula mass is 30.026 g/mol
Then,
(78.48-78.29)/1.23 = 0.1626016 mol/kg
n=0.1626016 mol/kg*375*(1kg/1000g) = 0.0609756 mol
M=11.3g/0.0609756 mol = 185.32 g/mol
185.32/30.026 = 6.172 = 6 formula units per molecule
Meaning the molecular formula should be C6H12O6. But the homework program I'm using says this is incorrect. Can you help me see where I might have gone wrong? Thanks
Answers
Answered by
Jamie
Nevermind, I got it.
I totally forgot about multiplying empirical formulas to the nearest whole number. It's actually: C3H7O3
Which makes the formula mass 91.086
Which makes the molecular formula C6H14O6
I totally forgot about multiplying empirical formulas to the nearest whole number. It's actually: C3H7O3
Which makes the formula mass 91.086
Which makes the molecular formula C6H14O6
Answered by
DrBob222
Frankly, I don't understand your reasoning that goes from the wrong answer to the right answer; however, your final answer is correct.
There are no AI answers yet. The ability to request AI answers is coming soon!
Submit Your Answer
We prioritize human answers over AI answers.
If you are human, and you can answer this question, please submit your answer.