Asked by Erin
                Suppose you put $2000 in a savings account at an APR of 8% compounded quarterly. Fill in the table below. (Calculate the interest and compound it each quarter rather than using the compound interest formula. Round your answers to the nearest cent.) 
Quarter
Interest Earned
Balance
$2000.00
  
1 $ $
2 $ $
3 $ $
4 $ $
            
            
        Quarter
Interest Earned
Balance
$2000.00
1 $ $
2 $ $
3 $ $
4 $ $
Answers
                    Answered by
            Henry
            
    r = 0.08/4 = 0.02 = Quarterly % rate expressed as a decimal.
I1 = P1*r*t = 2000*0.02*1 = $40.00
I2 = P2*r*t = 2040*0.02*1 = $40.80
I3 = P3*r*t = 2080.80*0.02*1 = $41.62
I4 = P4*r*t = 2122.42*0.02*1 = $42.45
Bal. = 2000 + 164.87 = 2164.87.
    
I1 = P1*r*t = 2000*0.02*1 = $40.00
I2 = P2*r*t = 2040*0.02*1 = $40.80
I3 = P3*r*t = 2080.80*0.02*1 = $41.62
I4 = P4*r*t = 2122.42*0.02*1 = $42.45
Bal. = 2000 + 164.87 = 2164.87.
                                                    There are no AI answers yet. The ability to request AI answers is coming soon!
                                            
                Submit Your Answer
We prioritize human answers over AI answers.
If you are human, and you can answer this question, please submit your answer.