Asked by Alex
An oven tin containing a sample of moist soil was weighed and had a mass of 37.82 g; the empty tin had a mass of 16.15 g. After drying, the tin and soil were weighed again and had a mass of 34.68 g.
Assuming GS = 2.70, determine the void ratio of the soil if the air-void content is:
Zero
5%
need help when the void content is 5%!
Assuming GS = 2.70, determine the void ratio of the soil if the air-void content is:
Zero
5%
need help when the void content is 5%!
Answers
Answered by
MathMate
Void ratio, e, is the volume of voids, Vv, divided by the soil volume Vs.
Total mass, M=37.82-16.15=21.67
Mass of solids, Ms=34.68-16.15=18.53
Gs=S.G. of soil particles = 2.7
=>
Vol of soil,
Vs=Ms/Gs=18.53/2.7=6.863 mL
air-void content, a<sub>c</sub>=0
=>
all voids are filled with water, or soil is saturated => Vv=Vw
Vol of water,
Vw=(M-Ms)/ρw=(21.67-18.53)/1=3.14
(a)
Void ratio,
e=Vv/Vs=Vw/Vs=3.14/6.863=0.458
(b)
Air-void content,
a<sub>c</sub>=Va/Vv=5%
=>
Vv=Va/a<sub>c</sub>
=Vw/(1-a<sub>c</sub>)
=3.14/(1-0.05)
=3.305
e=Vv/Vs=3.305/6.863=0.482
Total mass, M=37.82-16.15=21.67
Mass of solids, Ms=34.68-16.15=18.53
Gs=S.G. of soil particles = 2.7
=>
Vol of soil,
Vs=Ms/Gs=18.53/2.7=6.863 mL
air-void content, a<sub>c</sub>=0
=>
all voids are filled with water, or soil is saturated => Vv=Vw
Vol of water,
Vw=(M-Ms)/ρw=(21.67-18.53)/1=3.14
(a)
Void ratio,
e=Vv/Vs=Vw/Vs=3.14/6.863=0.458
(b)
Air-void content,
a<sub>c</sub>=Va/Vv=5%
=>
Vv=Va/a<sub>c</sub>
=Vw/(1-a<sub>c</sub>)
=3.14/(1-0.05)
=3.305
e=Vv/Vs=3.305/6.863=0.482
There are no AI answers yet. The ability to request AI answers is coming soon!
Submit Your Answer
We prioritize human answers over AI answers.
If you are human, and you can answer this question, please submit your answer.