Asked by Vivian
A 9.2 ounce can of tomato juice costs $3.48. What is the price per ounce of the tomato juice to the nearest cent?
Answers
Ms. Sue
3.48 / 9.2 = 0.3783 = $0.38 per ounce
Vivian
Are you able to show me the work to get this answer? I'm not able to get the same answer. I'm coming up with 0.3782. Thank you.
Ms. Sue
http://www.google.com/#q=3.48+%2F+9.2+
I rounded it up to 0.3783. But they both round to 38 cents an ounce.
I rounded it up to 0.3783. But they both round to 38 cents an ounce.
Vivian
Thank you!
Ms. Sue
You're welcome.
alex
A 30.2-ounce jar of popcorn costs $3.89. What is the price per ounce? (Round the answer to the nearest cent