Ask a New Question
Search
The price of apples rises from 1.00 per lb to 1.50 per lb. As a result the qauntity fdemande for oranges rises from 8000 to 9500 per week. Calculate the cross price elasticity for apples and oranges.
Similar Questions
If the price of apples rises from $3.50 a pound to $4.00, and my consumption of apples drops from 30lbs. of apples to 20lbs.;
0 answers
Suppose the price of apples rises from $3.50 a pound to $4.00 and your consumption of apples drops from 30 pounds of apples a
2 answers
Suppose the price of apples rises from $3.50 a pound to $4.00 and your consumption of apples drops from 30 pounds of apples a
2 answers
The question is, what is the for Math formula to show rather the demand of apples is Elastic, Inelastic, or Unitary Elastic
Thank
4 answers
more similar questions