If 1L cost $1.25 then how much would 1cup cost? How would i do this?

1 answer

What kind of cup?
A coffee cup, a cup o' tea?

There is such a thing as the "metric cup" where 1 cup = 250 ml
In that case 1 cup would cost 31 cents

1 U.S. customary cup = appr 236.588 ml
In that case 1 cup would cost
$1.25 ÷ (1000/236.588) = $.295 or 30 cents

1 U.S. "legal" cup = 240 ml
so 1 cup would cost 1.25 ÷ (1000/240)
= 30 cents

1 Imperial cup = 284 ml
In that case 1 cup would cost 1.25 ÷ (1000/284)
= 36 cents

1 Canadian cup = 227.3045 ml (no longer used except in old cookbooks, we have gone metric since the 1970's)
In that case 1 cup would cost 1.25÷(1000/227.3045)
= 28 cents

There is also something called a Japanese cup ,
the point is, GO METRIC and avoid such silly problems.
Similar Questions
  1. # 1 Takers,Inc.provide the following results:2004 2003 Units 2,400 3,000 Total Cost 19,200 24,000 What form of cost behavior is
    1. answers icon 1 answer
    1. answers icon 0 answers
  2. Number of Workers Output Total Cost Variable Cost Fixed Cost5 100 $130 $80 $50 10 180 $210 $160 $50 15 240 $290 $240 $50 20 280
    1. answers icon 1 answer
  3. Hello,I'm having trouble understanding Direct Cost, Overhead Cost and Indirect Cost. ***Also Period cost and Product cost.
    1. answers icon 1 answer
more similar questions