13. At the grocery store Ryan bought a loaf of bread and some apples. The loaf of bread cost $3.95 and the apples cost $1.29 per pound. If Ryan spent $10.40 for the loaf of bread and apples, how many pounds of apples did he buy? Set up the problem and solve it.
1.29x + 3.95= 10.40, Ryan bought 5 pounds of apples
10.40 - 1.29= 3.95x, Ryan bought 6.45 pounds of apples
3.95 - 1.29x= 10.40, Ryan bought 5.16 pounds of apples
3.95 + 1.29x=10.40, Ryan bought 4 pounds of apples
1 answer
The correct answer is 5.16 pounds of apples