8*6.50 + 4*2.10
----------------------
8+4
Bobbt jannet made jam from 8kg strawberries and 4 kg sugar, how much did it cost to make 1kg of jam if 1kg of strawberries cost 6.50 and 1 kg of sugar cost 2.10?
1 answer
1 answer