11 12 13 14 15

Look at the table showing prices of orange juice.

Prices of Orange Juice
Pint (16 oz)
Quart (32 oz)
Half-Gallon (64 oz)
Gallon (128 oz)
$1.28
$1.92
$4.48
$11.52

Which is the best value for buying orange juice?
pint
quart
half-gallon
gallon

1 answer

To determine the best value for buying orange juice, we will calculate the price per ounce for each size.

  1. Pint (16 oz):

    • Price: $1.28
    • Price per ounce: \( \frac{1.28}{16} = 0.08 \) (8 cents per ounce)
  2. Quart (32 oz):

    • Price: $1.92
    • Price per ounce: \( \frac{1.92}{32} = 0.06 \) (6 cents per ounce)
  3. Half-Gallon (64 oz):

    • Price: $4.48
    • Price per ounce: \( \frac{4.48}{64} = 0.07 \) (7 cents per ounce)
  4. Gallon (128 oz):

    • Price: $11.52
    • Price per ounce: \( \frac{11.52}{128} = 0.09 \) (9 cents per ounce)

Now let's summarize the price per ounce for each option:

  • Pint: 8 cents per ounce
  • Quart: 6 cents per ounce
  • Half-Gallon: 7 cents per ounce
  • Gallon: 9 cents per ounce

Best Value: The quart at 6 cents per ounce is the best value for buying orange juice.