Asked by maria
The break-even point in dollar sales for Rice Company is $480,000 and the company’s contribution margin ratio
is 40 percent. If Rice Company desires a profit of $84,000, how much would sales have to total?
Answer:
Fixed cost $288,000
Variables cost $192,000 (0.4)= $76,800 each marginal $ sale $0.40 variables
MS=(84,000/0.6)=$140,000
Break even sale + marginal sale
$480,000 + 140,000 = $620,000
Fixed cost + variable cost = total cost
$288,000+$76,800=$364,800
Profit =480,000-364,800
Profit= $115,200
my answer came back wrong, can you please help me.. thanks
is 40 percent. If Rice Company desires a profit of $84,000, how much would sales have to total?
Answer:
Fixed cost $288,000
Variables cost $192,000 (0.4)= $76,800 each marginal $ sale $0.40 variables
MS=(84,000/0.6)=$140,000
Break even sale + marginal sale
$480,000 + 140,000 = $620,000
Fixed cost + variable cost = total cost
$288,000+$76,800=$364,800
Profit =480,000-364,800
Profit= $115,200
my answer came back wrong, can you please help me.. thanks
Answers
Answered by
Kuai
480,000 x 60% = $288,000 variable cost
480,000 - 288,000 = $192,000 fixed costs
192,000 + 84,000 + 0.60x = x
276,000 = 0.40x
x = $690,000 sales
Check
690,000 Sales
- 192,000 Fixed Costs
- 414,000(0.60 x 690,000) variable costs
= $84,000 profit
There are no AI answers yet. The ability to request AI answers is coming soon!
Submit Your Answer
We prioritize human answers over AI answers.
If you are human, and you can answer this question, please submit your answer.