1. You have a stock 0.100 M solution of
KMnO4 and a series of 100-mL volumetric
flasks. What volumes of the stock solution
will you have to pipet into the flasks to
prepare standards of 1.00, 2.00, 5.00, and
10.0 × 10−3 M KMnO4 solutio
3 answers
Yes
Where is solution
Surely you have not typed the problem correctly. You can't get a 1.00 M solution starting with 0.1 M KMnO4. Surely you mean you want 1.00E-3, 2.00E-3, 3.00E-3 etc/
Into the first one pipet 1.00 mL, 2.00 mL into the second. 5.00 mL into the third, 10.00 mL into the last one. Make to the mark on the flask. Calculate the first one.
Thats 1.00 mL x 0.1 M = 100 mL x ?M
?M = 1.00 x 0.1 M/100 = 0.001 M
For the last one that is
10 mL x 0.1 M = 100 mL x ?M
?M = 0.1 M x 10/100 = 0.001 x 10 = 0.01M
Into the first one pipet 1.00 mL, 2.00 mL into the second. 5.00 mL into the third, 10.00 mL into the last one. Make to the mark on the flask. Calculate the first one.
Thats 1.00 mL x 0.1 M = 100 mL x ?M
?M = 1.00 x 0.1 M/100 = 0.001 M
For the last one that is
10 mL x 0.1 M = 100 mL x ?M
?M = 0.1 M x 10/100 = 0.001 x 10 = 0.01M