1. Write the following ratio in simplest form: 32 minutes: 36 minutes
A. 8:9
B. 8:36
C. 32:9
D. 128:144
I chose: A
2. In a sports equipment locker, there are 81 balls and 45 baseball mitts. Write the ratio of balls to mitts in simplest form.
A. 9:5
B. 10:18
C. 10:5
D. 9:18
I chose: A
3. A price of 10 ounces of crackers is $3.00. What is the unit price? Round your answer to the nearest cent.
A. $0.15 per ounce
B. $0.30 per ounce
C. $0.60 per ounce
D. $0.90 per ounce
I chose: B
4. Find the unit rate for the situation.
360 km in 6 h.
A. 60 km/h
B. 120 km/h
C. 62 km/h
D. 60 km/h
I chose: A
Solve the proportion. Round to the nearest hundredth, where necessary.
5. 9/4 = ?/12
A. 54
B. 36
C. 45
D. 27
I chose: D
6. 27/90 = 3/?
A. 3
B. 10
C. 9
D. 27
I chose: B
7. 32/? = 20/25
A. 37
B. 16
C. 26
D. 40
I chose: D
8. Use cross products to determine which of the following pairs of ratios cannot form a proportion.
A. 1/3 x 3/9
B. 2/3 x 4/9
C. 2/3 x 4/6
D. 1/3 x 2/6
I chose: B
Are all these correct?? Just need to make sure, thank you. ^-^ ~FallenAngel
3 answers