1. Students have bought pizzas for a pizza party. Judy ate 1 3/5 of the pizzas. Tim ate 1 2/8 of the pizzas. Jacob ate 1 2/4 of the pizzas. Erin ate 2 1/5 of the pizzas. Students are going to share the cost of the pizzas. If they have eaten 1/5 of the pizza, they need to pay for 1/5 of the price of the pizza. If each pizza cost five dollars, how much does Erin need to pay?

1 answer

First, we need to find out how many pizzas were eaten in total.
1 3/5 + 1 2/8 + 1 2/4 + 2 1/5 = 1 3/5 + 1 1/4 + 1 1/2 + 2 1/5
= 8/5 + 5/4 + 3/2 + 11/5
= 80/40 + 50/40 + 60/40 + 88/40
= 278/40
= 6 38/40
= 6 19/20 pizzas were eaten in total

They need to pay for 1/5 of the total cost, which is 1/5 * 6 pizzas = 6/5 = 1 1/5 pizzas.

Since each pizza costs $5, Erin needs to pay 1 1/5 * $5 = $6.