1. On a spacecraft, two engines are turned on for 648 s at a moment when the velocity

of the craft has x and y components of v0x = 4360 m/s and v0y = 6270 m/s. While

the engines are firing the craft undergoes a displacement that has components of

x = 4.11 × 106 m and y = 6.07 × 106 m. Find the x and y components of the craft’s

acceleration.