The reaction is
NO+1/2O2 ----> NO2
Then the moles of O2 needed are,
n=2.2*1/2=1.1 mol O2
So the mass is
M=1.1*32=35.2 grams
(Molar mass of O2 is 32 g/mol).
The moles of NO2 produced are,
n=2.2 mol
And the mass,
M=2.2*46=101.2 g
(Molar mass of NO2 is 46 g/mol)
1. Nitrogen monoxide is oxidized in air to give brown nitrogen dioxide. Starting with 2.2mol NO, how many moles and how many grams of 02 are required for complete reaction? What mass of NO2,in grams, is produced?
1 answer